Spotkanie z ekspertem w ramach edukacyjnego projektu ekonomicznego pt.: „Karta czy gotówka, jak skutecznie zarządzać aktywami osobistymi?”

Dnia 22 marca 2023r. gościł w naszej szkole specjalista z dziedziny archeologii oraz historii pieniądza – dr hab. Andrzej Janowski, profesor Polskiej Akademii Nauk, kierownik ośrodka Archeologii i Etnologii PAN w Szczecinie.

Młodzież wysłuchała wykładu na temat historii pieniądza od czasów starożytnych aż po XVII wiek. Profesor przedstawił dzieje monet w różnych państwach, jak Grecja, Rzym, Chiny, Indie a także na terenie Polski i Pomorza Zachodniego. Uczniowie dowiedzieli się m.in. w jakim czasie pojawiły się pierwsze pieniądze, z czego były wyrabiane, co lub kogo przedstawiały i jaką stanowiły wartość dla ludzi w różnych epokach. Ponadto poznali pierwsze napisy na monetach oraz zapoznali się z zagadnieniem funkcjonowania mennic. Ciekawostką były też nazwy monet: ateńskie sówki, trojaki, szelągi, złote solidy , delfinki, denary, dukaty, floreny, czy arabskie dirhemy.

Na zakończenie spotkania z ekspertem uczniowie wykonali karty pracy, utrwalające nowe wiadomości.

Serdecznie dziękujemy Panu profesorowi Andrzejowi Janowskiemu za przekazanie interesującej wiedzy kulturowej.