Do góry

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5
Czas do szkoły Time to school Zeit zur Schule Ya es tiempo para ir a la escuela Czas do szkoły Time to school Zeit zur Schule Ya es tiempo para ir a la escuela

PEDAGOG SZKOLNY

SECCIóN BILINGüE

Pod koniec listopada wraz z nauczycielkami języka angielskiego udaliśmy się do Anglii. Program wycieczki przewidywał zwiedzenie stolicy oraz kilku uniwersytetów. Na początku przybyliśmy do Luton, gdzie zwiedzaliśmy Bedfordshire University podczas dni otwartych uczelni. Kolejnym etapem podróży było Coventry University w miasteczku o tej samej nazwie. Tam mieliśmy okazję zapoznać się z ofertą uczelni przedstawioną przez Paige Naomi Knibbs, która pomaga zagranicznym studentom podjąć naukę w szkole wyższej oraz razem z nią i Adamem O’Flynnem zwiedzić kilka wydziałów uczelni w Coventry. Różnorodna oferta uniwersytecka w niejednym z nas rozpaliła marzenia o studiach w tym mieście!

Następnym punktem programu był wyjazd do High Wycombe, gdzie znajduje się Buckinghamshire New University. Studenci z Polski, wśród nich również absolwenci „Czternastki”, opowiadali o swoich doświadczeniach w studiowaniu i życiu w Anglii. W dalszej kolejności zwiedziliśmy stadion Wembley, szczególnie atrakcyjny dla fanów piłki nożnej. Okazało się, że tam również znajduje się uniwersytet UCFB, oferujący głównie kierunki związane z zarządzaniem sportem.

Kolejny czas pobytu wypełniło nam zwiedzanie Londynu, m.in. Natural History Museum, British Museum oraz Victoria&Albert Museum, a także Sky Garden. Natomiast ostatnim punktem programu było odwiedzenie Ravensbourne University, artystycznej uczelni na której również studiuje jedna z absolwentek naszej szkoły.

Tegoroczny wyjazd z całą pewnością zmotywował nas do podszkolenia języka angielskiego oraz stawienia czoła ambitnym wyzwaniom edukacyjnym!

 Opinie uczniów o wycieczce:

The trip was really fun. Seeing all the amazing universities was a rewarding experience. London was great! :)

Amelia

During our trip to UK not only did we see London, but also a few cities nearby. We've been to Luton, High Wycombe and Coventry to see what British universities have to offer. It definetly broadened our horizons and showed us other possibilities for the future. Now we are more aware of the opportunities we have, which will be helpful when choosing our future paths.
Weronika

Seeing university and England in general was a really unique experience. The universities and places we have seen have shown us what studying in UK truly looks like. This gave us an opportunity to live like students do. For me, it helped a bit when it comes to deciding whether to try applying there or not.
Julia

W pierwszym tygodniu kwietnia odbyły się Dni Angielskie dla uczniów naszej szkoły. Tym razem motywem przewodnim imprezy były Stany Zjednoczone.

W ramach współpracy z Wydziałem Filologicznym Uniwersytetu Szczecińskiego klasy 2LO wzięły udział w wykładzie dr Anny Łakowicz-Dopiery dotyczącym amerykańskiego południa, problemu dyskryminacji i walki o prawa człowieka w Stanach Zjednoczonych.

Natomiast klasy 1LO uczestniczyły w spotkaniu z p.Tomaszem Obiałą, który w sposób niezwykle interesujący opowiedział o swoich doświadczeniach i podróży po USA.

W ramach dni kultury grupa p.Prabuckiej wzięła udział w obchodach Irish Week na Uniwersytecie. Uczniowie klas 1 i 2LO wzięli udział w projekcie plastycznym prezentującym ważne atrakcje i miejsca wybranych stanów Ameryki a uczniowie grup dwujęzycznych przygotowali prezentacje dotyczące przyrody, turystyki i kultury amerykańskiej.

Od początku kwietnia wszyscy uczniowie i pracownicy naszej szkoły mają również okazję obejrzeć wystawę zdjęć p. Tomasza Seidlera ze Szczecińskiego Towarzystwa Fotograficznego pt. „Nowy Jork przed 11 września” oraz zdjęcia z podróży po Stanach, które udostępnili uczniowie naszej szkoły – Małgorzata Mania, Wiktoria Famulska oraz Matthew Miśkiewicz.

Dnia  2 kwietnia 2019 w Zespole Szkól Nr 6 w Szczecinie odbyło się wręczenie nagród uczestnikom konkursu literackiego w języku angielskim: ”All about… independence”. Z radością informujemy, że uczennica klasy 2d Weronika Nykiel zdobyła II miejsce w kategorii poezji. To już drugi sukces naszej licealistki, której opiekunem jest pani Agnieszka Jastrzębska.

Gratulujemy Weronice osiągnięcia, a poniżej prezentujemy jej wiersz:

"Independence"

It is where we started

Where we fought

Where we united.

Our grandparents

Aunts, uncles, friends.

They all had wanted

Free government,

Free country,

And most important

-  Free will.

Czytaj więcej: KONKURS LITERACKI W JĘZYKU ANGIELSKIM

W marcu odbyła się już trzecia edycja naszego konkursu pod patronatem honorowym Prezydenta Miasta Szczecin oraz Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty.

Konkurs skierowany był do uczniów klas 7 i 8 szkół podstawowych oraz szkół gimnazjalnych województwa zachodniopomorskiego. Składał się z trzech etapów: pierwszy – eliminacje szkolne, drugi – pisemny test językowy z elementami biologii, matematyki, historii, kulturoznawstwa i wiedzy o krajach anglojęzycznych oraz etap finałowy – ustny w formie quizu.

Głównym celem konkursu jest popularyzowanie i rozwijanie zainteresowań językiem angielskim oraz wzbogacanie słownictwa i umiejętności komunikacyjnych uczniów w oparciu o sytuacje, z którymi uczestnicy mogą spotkać się w życiu codziennym. Konkurs obejmował treści określone w podstawie programowej języka angielskiego oraz treści wykraczające poza podstawę programową, z uwzględnieniem podstawowego słownictwa z zakresu biologii, matematyki, historii i wiadomości o kulturze krajów angielskiego obszaru językowego.

15 marca w drugim etapie o udział w finale walczyły 54 osoby ze szkół szczecińskich oraz z województwa. Przyjechali do nas uczniowie między innymi z Myśliborza i Goleniowa. Do ścisłego finału, który odbył się 29 marca zakwalifikowało się 12 uczestników z dziesięcioma najwyższymi wynikami.

Ostatecznie laureatami tegorocznej edycji konkursu zostali Jakub Cichocki z SP nr 53 w Szczecinie, Jakub Różański z Gimnazjum nr 46 oraz Lena Grochowicka z Gimnazjum nr 32.

Warto podkreślić, że do grona finalistów dostała się jeszcze dwójka naszych uczniów – Wiktoria Skukowska oraz Ania Garbacka. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy a także nagrody ufundowane przez Radę Rodziców ZSO Nr 2 oraz wydawnictwa Macmillan i Express Publishing.

Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i zapraszamy na fotorelację z etapu pisemnego i finału.

Zespół anglistów ZSO nr2

Miło nam poinformować, że następujące osoby zakwalifikowały się do finału Wojewódzkiego Konkursu Międzyprzedmiotowego w języku angielskim:

nr

nazwisko i imię uczestnika

szkoła

wynik

1.

Grochowicka Lena

Gimnazjum nr 32 w Szczecinie

91p.

2.

Różański Jakub

Gimnazjum nr 46 w Szczecinie

91p.

3.

Bojanowska Emilia

Gimnazjum nr 46 w Szczecinie

89p.

4.

Skukowska Wiktoria

Gimnazjum nr 32 w Szczecinie

89p.

5.

Wasiluk Aleksander

Gimnazjum nr 10 w Szczecinie

86p.

6.

Gregorowicz Bartosz

SP nr 37 w Szczecinie

83p.

7.

Nowaczyk Karolina

SP nr 53 w Szczecinie

82p.

8.

Cichocki Jakub

SP nr 53 w Szczecinie

82p.

9.

Lis Patrycja

SP nr 4 w Goleniowie

78p.

10.

Gapińska Amelia

Publiczne Gimnazjum w Przecławiu

77p.

11.

Garbacka Anna

Gimnazjum nr 32 w Szczecinie

77p.

12.

Kucharski Michał

Publiczna Katolicka Szkoła Podstawowa w Szczecinie

77p.

Test eliminacyjny obejmował osiem zadań głównych umożliwiających zdobycie 100 punktów.

Do finału konkursu zakwalifikowało się 12 osób z dziesięcioma najwyższymi wynikami.

Serdecznie gratulujemy i zapraszamy na finał 29 marca o godzinie 12.00.

ZŁOTA SZKOŁA 2020

ADDVANTAGE MEMBER

ZDJĘCIA

dsc_0752_edited.jpg

XIV LO