Do góry

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5
Czas do szkoły Time to school Zeit zur Schule Ya es tiempo para ir a la escuela Czas do szkoły Time to school Zeit zur Schule Ya es tiempo para ir a la escuela

PEDAGOG SZKOLNY

SECCIóN BILINGüE

BIBILIOTEKA

W sobotę 13 kwietnia br. odbył się w naszym liceum Dzień Otwarty dla uczniów, kandydujących do klas pierwszych w roku szk. 2019/20. To już cykliczne przedsięwzięcie promocyjne, podczas którego mamy okazję pochwalić się ciekawą ofertą edukacyjną i osiągnięciami młodzieży. Liczba przybyłych osób przekroczyła nasze oczekiwania – „Czternastka” tętniła życiem we wszystkich gabinetach przedmiotowych!

Szczegółowe nformacje o profilach nowych klas zostały zaprezentowane w formie multimedialnej w sali geograficznej. Zainteresowani mogli także zapoznać się z wynikami egzaminów maturalnych 14 LO w ostatnich latach (najwyższą średnią mamy z matematyki -ok. 80% i języka angielskiego - ok. 90%!). W gabinecie polonistycznym odbywały się m.in. warsztaty poetyckie z analizy wierszy współczenych twórców. Miłośnicy nowoczesnych trendów w kulturze mieli możliwość podziwiania bogatej kolekcji komiksów licealistki z kl. 2d – Zuzanny Makuch  oraz wysłuchania jej miniwykładu. Natomiast pasjonaci królowej nauk rozwiązywali skomplikowane łamigłówki lub uczestniczyli w lekcji matematyki po hiszpańsku, poprowadzonej przez uczniów. Z kolei nauczyciele historii przygotowali dla zwiedzających gry, quizy i prezentacje multimedialne, obejmujące wydarzenia od antyku po współczesność. Jak przystało na liceum lingwistyczne nie zabrakło atrakcji w salach języków obcych.  Angliści zaproponowali wystawę najciekawszych regionów w Stanach Zjednoczonych, a nauczyciele jęz. hiszpańskiego – degustację tradycyjnych potraw (tortilla, paella, leche frita). Dodatkowo uczniowie z oddziałów dwujęzycznych (kl. 1e, 2d) przeprowadzili dla chętnych kurs podstawowy języka hiszpańskiego.  

Sporym zainteresowaniem cieszyły się propozycje dydaktyczne w gabinecie biologicznym, jak obserwacje mikroskopowe czy wystawa zielników i pomocy naukowych, wykonanych w ramach projektów. Wśród ekspozycji okazów naturalnych szczególną uwagę zwróciła hodowla patyczaków oraz wylinki węży i tarantuli. Jednak prawdziwie nowoczesnym centrum eksperymentów pokazowych stał się gabinet fizyki! Demonstratorami byli licealiści klas z rozszerzonym programem nauczania tego przedmiotu. Pokazali m.in. szereg doświadczeń z użyciem suchego lodu, który silnie i widowiskowo sublimuje, wytwarzając pełzające po stole chmury, gejzery, dymiące napoje oraz gigantyczną mydlaną bańkę. Duży podziw wzbudziło też wytwarzanie trójwymiarowych baniek w bryłach geometrycznych   oraz prezentowanie fali ciśnieniowej w postaci dymnych kół. Ponadto w sali udostępniono wystawę z bieżących osiągnięć naszych uczniów  w konkursach i olimpiadach  z fizyki  i astronomii.

Po intensywnym zwiedzaniu pomieszczeń naukowych amatorzy sportu mogli pokibicować naszej młodzieży na szkolnym „Orliku” podczas rozgrywek z piłki siatkowej i koszykowej.  W tej ostatniej dyscyplinie możemy poszczycić się najnowszym osiągnięciem – 17 kwietnia nasze koszykarki zdobyły złoto w Mistrzostwach Województwa Zachodniopomorskiego!

ZŁOTA SZKOŁA 2020

ADDVANTAGE MEMBER

ZDJĘCIA

dsc_0633_edited.jpg

XIV LO