Do góry

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5
Czas do szkoły Time to school Zeit zur Schule Ya es tiempo para ir a la escuela Czas do szkoły Time to school Zeit zur Schule Ya es tiempo para ir a la escuela

PEDAGOG SZKOLNY

SECCIóN BILINGüE

BIBILIOTEKA

Pod koniec kwietnia klasa 1b z 14 LO wyjechała na wycieczkę edukacyjną do Łodzi, w celu zwiedzenia kilku wyjątkowych obiektów nauki i kultury.

Na początku uczniowie udali się na teren zabytkowej Manufaktury do Muzeum Sztuki, w którym obejrzeli największą w Polsce międzynarodową kolekcję dzieł z XX i XXI wieku. Wśród autorów prac znalazły się nazwiska takich twórców awangardy jak Max Ernst, Fernand Leger, Władysław Strzemiński, Katarzyna Kobro, Alina Szapocznikow czy Tadeusz Kantor. Propozycją kulturalną na wieczór był natomiast spektakl w Teatrze im. Stefana Jaracza pt. „Czarownice z Salem” wg Arthura Millera, w znakomitej obsadzie aktorskiej.

Jednak największe zainteresowanie wzbudziła we wszystkich międzynarodowa wystawa w Centrum Nauki i Techniki EC1 poświęcona działalności Leonarda da Vinci jako naukowca, wynalazcy i inżyniera. Ekspozycja zawierała 70 eksponatów, w tym historyczne modele, interaktywne instalacje, filmy oraz współczesne przykłady bio-inspirowanej robotyki, lotnictwa i technologii materiałowej. Prace te oraz treści multimedialne w sposób nieszablonowy ukazały młodzieży kreatywność naukową twórcy. Geniusz renesansu uważał bowiem, że obserwując naturę i żywe stworzenia można wymyśleć urządzenia naśladujące ich czynności. Na przykład inspiracją idei o maszynach latających było oglądanie ptaków a także obserwacja plastrów miodu budowanych przez pszczoły, co w przyszłości wykorzystano do konstrukcji łopaty wirnika helikoptera. Zadziwiające okazały się także prace militarne przygotowane przez mistrza Leonarda dla księcia Mediolanu Ludowiko Sforzy (np. pojazd opancerzony). W ostatnich salach ekspozycja została wzbogacona o część polską, prezentującą sylwetki i projekty krajowych wynalazców, którzy zapisali się w historii światowego lotnictwa, włókiennictwa i kinematografii (m.in. Kazimierz Prószyński, Jan Szczepanik).

Wycieczka do Łodzi umożliwiła naszym licealistom poznanie nie tylko jednego z ważniejszych w Polsce ośrodków nauki i kultury, ale też rozbudziła w nich zainteresowanie fizyką i sztuką współczesną.

Więcej zdjęć można znaleźć w galerii>>

SREBRNA SZKOŁA 2019

ADDVANTAGE MEMBER

ZDJĘCIA

winter_songs_2018_041.jpg

ZSO NR 2