Już po raz trzeci w naszej szkole, tym razem w mikołajki odbyła się wyjątkowa Noc Literacko - Filmowa. Jak co roku, spotkanie rozpoczęliśmy od czytania fragmentów wybranych, wartościowych pozycji, które miały na celu nie tylko edukować, ale i w  dużym stopniu nakłonić młodzież do refleksji lub  po prostu rozbawić.

Rozpoczęliśmy od zapoznania się z książką “Bieguni”, autorstwa laureatki  literackiej nagrody Nobla, Olgi Tokarczuk. Pomimo tego, że odczytane zostały jedynie krótkie fragmenty, dla każdego obecnego ciałem i duchem  jasny był przekaz : żyjąc w ruchu, w nieustannej podróży bez chwili wytchnienia ludzie są w stanie na własne oczy dostrzec, w jakim zawrotnym  tempie czas płynie, niosąc  za sobą mnóstwo konsekwencji oraz tego, jaki mamy  wpływ na kształt świata. Była to pozycja dobra dla tych już zaznajomionych z dziełami  pisarki, ale i dla tych, którzy po raz pierwszy się zetknęli z jej twórczością, gdyż “Bieguni” to niesamowity zbiór refleksji dotyczących realiów dzisiejszego świata, oraz idących za tym pytań - a może to życie w biegu ma właśnie nas ocalić? Co jeśli właśnie ulotność ludzkiego życia oraz jego niepowstrzymanie szybkie tempo przemijania jest właśnie tym, co ratuje nas od zła? Polecamy!

Następnie czytaliśmy fragmenty Książki Roku  2015 w Czechach  - „Ostatnia Arystokratka” Evzena Bocka. Opowiada ona o czeskiej rodzinie, która odzyskuje po latach swój majątek na Kostce. Bohaterowie książki  to niezwykłe postacie, ciekawie przez autorkę wykreowani, dla których nie ma rzeczy niemożliwych (takich jak na przykład transport prochów członka rodziny przez Atlantyk w opakowaniu od proszku do prania). Turyści w ich słynnym zamku na Kostce są zdecydowanie (nie)mile widziani, co ma swoje odzwierciedlenie w niezwykłej dynamice wydarzeń, a także w niespodziewanych zwrotach akcji, które bawią do łez…

Po udanej części literackiej nie pozostało nic innego, jak tylko rozsiąść się wygodnie i rozpocząć projekcję różnych filmów światowego formatu, tak polskich, jak i zagranicznych, a wszystko to w niezwykle przyjaznej atmosferze, z przerwami na kawę, pizzę, słodki poczęstunek oraz twórcze rozmowy.

Do zobaczenia za rok!

Relację przygotowała Małgosia Mania, pod kierunkiem pani Joanny Przeobrażeńskiej.

ZŁOTA SZKOŁA 2020

dsc_0668_edited.jpg